Poradniki i ciekawostki

Czym jest powłoka hydrofobowa?

 

Powłoka hydrofobowa jest odpychającą płyny, wodę i brud warstwą preparatu. Podstawowym parametrem ją charakteryzującym jest kąt zwilżania wody na powierzchni. To kąt utworzony przez powierzchnię cieszy oraz płaszczyznę do niej styczną. Im wyższy jest ten kąt, tym lepiej powierzchnia odpycha wodę. Hydrofobowe są powierzchnie o kącie zwilżania w granicach 90-180 stopni. Powłoki o kącie większym od 150 stopni nazywa się niekiedy superhydrofobowymi.

Powłoki hydrofobowe i ich zastosowanie

Powłoki hydrofobowe mają wiele zastosowań. Przede wszystkim chronią przed wodą, a więc wykorzystywane są m.in. do impregnacji butów czy ochrony przez zaciekami wody. Woda nie zatrzymuje się na danej powierzchni, co chroni ją przed powstawaniem oblodzenia. Ograniczenie dostępu wody zapobiega również korozji. Do powłok hydrofobowych nie przylegają też brud i błoto, a więc warto je stosować na elementach, które mają pozostać czyste i suche. Powszechnie wykorzystuje się je w motoryzacji m.in. do hydrofobizacji szyb.

Pielęgnowanie powłok hydrofobowych

Powłoki tego typu czyści się tylko przy wykorzystaniu wody. Każdy brud można w łatwy sposób usunąć wodzie działającej pod niskim ciśnieniem. Powłok hydrofobowych pod żadnym pozorem nie należy natomiast szorować, czyścić detergentami, narażać na ścieranie i nadmiernie dotykać gołymi rękami.

Powłoka hydrofobowa

fot. Powłoka hydrofobowa Talon Fireball

Hydrofobizacja szyb

W chwili obecnej wiele nowych modeli samochodów posiada przednią szybę pokrytą fabryczną powłoką hydrofobową. Można również przeprowadzić zabieg hydrofobizacji na starszych szybach, nie tylko tych przednich. Rozwiązanie to ma wiele zalet. Powłoka hydrofobowa działa bowiem jak niewidzialna wycieraczka. Hydrofobizacja w znacznym stopniu poprawia widoczność. Krople deszczu szybko łączą się ze sobą i pod wpływem wiatru odrywają się od powierzchni szyby. W ten sposób wycieraczki wolniej się zużywają, zresztą podobnie jak płyn do spryskiwaczy. Poza tym szyba dużo wolniej się brudzi, a jeśli już dojdzie do zabrudzenia to można je łatwo usunąć. Efekt ten ma jednak jedną wadę - nie jest widoczny przy niższych temperaturach (poniżej 5 stopni Celsjusza) oraz po zastosowaniu spryskiwaczy zawierających detergent.

Wybór odpowiedniej powłoki

Podczas zakupu warto sięgać po produkty znanych i uznanych producentów. Dobrej jakości preparat kosztować może nawet kilkaset złotych. Powłoka powinna utrzymać się nawet przez około rok lub do momentu pokonania 20000 km. Tanie powłoki niskiej jakości po kilku miesiącach nadają się jedynie do zeskrobania i wyrzucenia. Dobry preparat wchodzi z szybą w reakcję.

Jakie środki ostrożności należy zachować?

Trzeba pamiętać, że to substancja silnie toksyczna. Z tego powodu nakłada się ją jedynie na zewnętrzną stronę szyby, a podczas aplikacji należy zastosować wszystkie zalecane przez producenta środki ostrożności. Obowiązkowe są rękawiczki i maska ochronna. Dodatkowo najlepiej robić to w przewiewnym pomieszczeniu, w temperaturze pomiędzy 15, a 25 stopni Celsjusza.

Czynności wstępne i właściwy zabieg hydrofobizacji

Przed nałożeniem powłoki hydrofobowej na powierzchnię szyby należy ją odtłuścić oraz umyć dobrej klasy płynem do mycia szyb. Powierzchnia szyby musi być wolna od jakichkolwiek zabrudzeń. Niektóre zestawy przeznaczone do hydrofobizacji szyb wyposażone są nawet w specjalne ściereczki służące do czyszczenia szyb. Prze przetarciu szyby pozostaje na niej lekki, biały nalot. Trzeba go usunąć przy pomocy lekko zwilżonych papierowych ręczników, a następne szybę dokładnie osuszyć. Płyn hydrofobowy nakłada się najczęściej za pomocą szmatki i w odpowiednich rękawicach ochronnych. Na rynku dostać jednak można ciesz w specjalnych aplikatorach, dzięki czemu skóra w ogóle nie ma kontaktu z preparatem. Płyn hydrofobowy rozprowadza się ruchami pionowymi i poziomymi po całej powierzchni szyby, omijając tylko uszczelkę oraz listwę ozdobną, aby ich przypadkowo nie uszkodzić. Już po zaledwie kilku minutach szybę można wypolerować czystą szmatką. Cały zabieg nie jest więc zbyt skomplikowany i czasochłonny.