Zawód taksówkarz - kompendium wiedzy

Praca taksówkarza- plusy i minusy tego zawodu.

Taksówkarz rozlicza się z Urzędem Skarbowym jako osoba prowadząca działalność gospodarczą. Taksówkarze mogą płacić zryczałtowany podatek dochodowy w formie karty podatkowej, co odpowiada największej grupie osób. Taka forma opodatkowania ma wiele zalet.

Ile kosztuje bycie taksówkarzem?

Po pierwsze opłaty są stałe co miesiąc, w kwocie do zaakceptowania przez większość osób, która nie zmienia się pod względem uzyskania wysokości dochodów. Kwota ta jest ustalana z góry przez naczelnika urzędu skarbowego, a przy jej ustalaniu brany jest pod uwagę rodzaj i zakres działalności prowadzonej w ramach licencji taksówkarskiej, oraz pod względem wielkości miejscowości na obszarze której działalność będzie prowadzona. Nie wymaga to prowadzenia zaawansowanej księgowości, nie trzeba dodatkowo opłacać usług księgowej wystarczy jeśli skrupulatnie liczymy faktury i rachunki, jakie uzyskujemy z tytułu prowadzonej działalności.

Działalność taksówek

Jeśli nie posiadamy dochodów z tytułu innej, dodatkowej działalności oprócz taksówkarskiej, nie trzeba składać corocznego zeznania podatkowego PIT, lecz jedynie PIT- 16A, który składamy do końca stycznia każdego roku. W tym dokumencie przedstawione są składki na ubezpieczenia zdrowotne, jakie zostały zapłacone i odliczone od podatku. Niestety, aby nie było tak różowo, to karta podatkowa oczywiście ma i minusy. Podatek jaki jest wyznaczony przez urząd obowiązuje co miesiąc, nawet wtedy gdy interes nie idzie zbyt dobrze. Do tego jeśli staramy się o uzyskanie kredytu w banku, można napotkać szereg uciążliwych procedur i utrudnień, co znacznie ogranicza zdolność kredytową.

Ile zarabia taksówkarz?

Przepisy jakie obowiązują obecnie działalność z zakresu prowadzenia taksówki znacznie się zmieniły na przestrzeni ostatnich kilku dekad, o czym wspominają osoby wykonujące ten zawód od wielu lat. Niegdyś wystarczyło założyć działalność gospodarczą i zdać egzamin ze znajomości topografii miasta, obecnie proces otrzymania licencji jest znacznie bardziej skomplikowany. Praca w taksówce związana jest z wieloma godzinami oczekiwania na postoju bez względu na pogodę, czyli i w deszcze, i w mróz i upał. Wymaga też dużej cierpliwości do ludzi i tolerancji na zachowanie.

Prowadzenie taksówki wymaga też sporych inwestycji, przede wszystkim zakup samochodu. Do tego dochodzi też zakup kasy fiskalnej i taksometru. Zanim zaczniemy pracę musimy zdobyć licencję, której koszt wynosi kilkaset złotych w zależności od czasu na jaki ją uzyskamy. Do tego koszty ubezpieczenia samochodu oraz jego utrzymania- paliwo, przeglądy, naprawy itp. Jeśli należymy do korporacji to także miesięczne opłaty z tym związane, czyli kwota około 500 złotych. Dochód jaki uzyskamy to około 5 tysięcy, lecz nie jest to kwota stała comiesięczna, z czym trzeba się liczyć.