Zawód taksówkarz - kompendium wiedzy

Praca taksówkarza od kuchni

Taksówkarzem tak naprawdę może być praktycznie każdy, ale pamiętać trzeba, że to praca z ludźmi i nie każdy będzie się do tej pracy nadawał.

Jak zostać taksówkarzem?

Oczywiście podstawa to posiadanie prawa jazdy kategorii B, do tego kurs taksówkarski, a potem również koniecznie egzamin w urzędzie miasta. Kurs na taxi to szkolenie, na którym będziemy uczyć się podstawowych pojęć z prawa miejscowego, przypomina się zagadnienia z pierwszej pomocy. Zdecydowanie większa część tego szkolenia będzie jednak dotyczyć poznania topografii miasta. Otrzymujemy na takim szkoleniu mapę miasta ze wszystkimi hotelami, węzłami komunikacyjnymi, atrakcjami turystycznymi, szpitalami i na egzaminie będzie trzeba bez patrzenia na mapę opisać drogę z punktu A do B mówiąc jakimi ulicami będzie biegła trasa.

Typowe zakuwanie:

Wykaz ulic, atrakcji mamy stały a więc taki sam wykaz jest na kursie i potem na egzaminie. W czasie szkolenia instruktorzy ćwiczą jeżdżenie palcem po mapie. Jak się jednak okazuje takie zakuwanie nie będzie efektywne, ponieważ problemem mogą być między innymi kwestie takie jak jednokierunkowe ulice, zjazdy rond czy dziwne określenia skrzyżowań.

Poznawanie miasta jeżdżąc po nim:

Tutaj właściwie nie ma wielkiego tłumaczenia. Wybieramy bowiem obszar z mapy, punkt startowy, wsiadamy do samochodu, na rower, skuter i poznajemy miasto jeżdżąc. Tak będziemy mogli szybciej opanować miasta a dodatkowo metoda nauki może okazać się efektywniejsza. Gdy już uda się zdać egzamin pojawia się kolejna kwestia do załatwienia.

Potrzebujemy samochodu!

Tutaj można wykorzystać trzy dostępne rozwiązania

Można zdecydować się na współpracę z taką platformą jak Uber – tutaj nie trzeba zdawać egzaminu, ponieważ zazwyczaj wystarczy tylko zaświadczenie o niekaralności i już będzie można rozpocząć współpracę z takim serwisem. W tym przypadku wystarczy zwykły samochód do przewozu osób.

Druga sprawa to przygotowanie własnego auta. Na początek trzeba uzyskać w dowodzie rejestracyjnym dopisek TAXI, montujemy taksometr, kogut taxi, kasę fiskalną. Na tym etapie powinniśmy decydować się na jakich stawkach chcemy jeździć z uwzględnieniem istniejących w danym miejscu ograniczeń.

Ostatnie rozwiązanie to decyzja o tym, by jeździć czyimś autem. Na początek możliwe, że będzie to interesujące rozwiązanie i może się dobrze sprawdzić. Tutaj ktoś może mieć kilka aut, które będą przeznaczone na taxi, my jednym z nich poruszamy się zmianowo po 12 godzin. Tutaj jednak trzeba się liczyć z tym, że mamy przełożonego, z drugiej strony nie mamy takich ograniczeń i odpowiedzialności jak na własnej działalności.