Zawód taksówkarz - kompendium wiedzy

Taksówkarz - jak zdobyć taki zawód i na jakim poziomie są zarobki?

Zawód taksówkarza cieszy cię ciągle dużym zainteresowaniem. Jednak wiele osób nie wie co trzeba zrobić aby zostać taksówkarzem, gdzie uzyskać licencje, jakie zaświadczenia są potrzebne i ile można zarobić będąc taksówkarzem?

Podstawową sprawą jest oczywiście posiadanie ważnego prawa jazdy kategorii B, co jest określone w przepisach ustawy o transporcie drogowym z 2001 roku. Drugim wymogiem jest to, że w transporcie drogowym mogą pracować osoby które ukończyły 21 lat. Wymagane jest także zaświadczenie od lekarza, że dana osoba cieszy się bardzo dobrym zdrowiem i nie cierpi na żadne schorzenia które mogłyby utrudniać wykonywanie zawodu kierowcy.

Przyszły taksówkarz przechodzi także przez badania psychologiczne oraz musi ukończyć specjalny kurs z zakresu transportu drogowego oraz potwierdzić, że pracował przez co najmniej pięć lat w charakterze kierowcy. Osoba starająca się o licencję taksówkarza nie może być skazana wyrokiem prawomocnym sądu za dokonane przestępstwo.

Licencja taksówkarza

Aby uzyskać licencję, trzeba ukończyć kurs na taksówkarza, który jest odpłatny i jego cena wynosi około 700-800 zł. W zakresie tematycznym kursu są przepisy BHP, przepisy transportu i ruchu drogowego, prawa pracy, prawa miejscowego oraz wiedza z zakresu topografii danego miasta. Kurs organizowany jest przeważnie przez urząd miasta lub urząd powiatowy, i te organy wydają także licencje. W niektórych miastach ustanowiono limit na taksówki, więc nie wszędzie łatwo uzyskać licencję.

Przepisy taksówkarzy

Najlepsze auto na taxi

Samochód którym będzie jeździł przyszły taksówkarz musi być wyposażony w klimatyzację i szereg innych zabezpieczeń dla kierowcy i pasażera. Przed rozpoczęciem pracy taksówkarz jest zobowiązany zarejestrować działalność gospodarczą i zainstalować w samochodzie kasę fiskalną. Ważne jest też radio do komunikowania się z innymi, szczególnie jeśli ktoś decyduje się na przynależność do korporacji.

Zarobki taksówkarzy zależą od ilości i długości kursów, w korporacji można zarobić mniej, ale za to jest pewna ilość zleceń. Pracując na własny rachunek trzeba postarać się o stałych klientów, którzy nie trafią do nas przez korporację. W większych miastach zarobki taksówkarzy w korporacjach kształtują się od 3,5 - 4 tysięcy złotych, z tego trzeba opłacić składki ZUS i utrzymać samochód.